Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi zewnętrznych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy także użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie napraw we własnym zakresie.