Urządź pokój w industrialnym stylu – wykorzystaj cegłę dekoracyjną

Klinkierem określamy odmiana dekoracyjnej cegły, która może być użyta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne cechy i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w budownictwie?

Jakie zalety posiada klinkier elewacyjny?

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wyjątkową odpornością na zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od wielu dekad stosuje się jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Cegła dekoracyjna jest używana również na cokoły, naroża, podokienniki oraz inne części budynków i wspaniale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo estetycznie i jest niepodatna na negatywne czynniki zewnętrzne – promieniowanie słoneczne, niską temperaturę, deszcz czy śnieg. Klinkier elewacyjny pozostaje więc latami w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają jeszcze inne atuty – użycie naturalnego surowca powoduje, iż są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – doskonale nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Doskonałej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.