Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Szukasz łańcuchów na koła? Odwiedź tę stronę

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Kontakt z nami:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]