Książki kryminalne i thrillery – literatura, od której strach się oderwać

Jeśli chcesz zamówić książki kryminalne, koniecznie wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Pokaźna grupa miłośników książek jest zaintrygowana przerażającymi historiami. Jedni gustują w historiach z pogranicza makabry, inni kochają zagłębiać się w dalekie zakątki zawiłych umysłów brutalnych bandziorów oraz psychopatycznych morderców. W natłoku podcastów i kanałów telewizyjnych, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym historie z życia wzięte oraz te zupełnie fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi jest literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiego powodu uwielbiamy przerażające opowiadania?

Miłośnik horrorów oraz kryminałów bez zastanowienia powie, że chodzi o szybki przypływ adrenaliny. Oglądając czy czytając straszne historie chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się mocnemu wrażeniu przerażenia, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. Obecnie brak dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to przeważnie niestabilność finansowa, utrata zatrudnienia lub zdrowie. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego baśnie Andersena oraz braci Grimm mają często tak mroczny i brutalny charakter – w ten sposób baśnie te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, pokazując im zarazem, że dobro czasem nie zwycięża.

Serialowe ekranizacje książek kryminalnych i thrillerów nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI wiek to wiek rozrywki na życzenie. Odbiorcy, gdy znajdą na nią kilka godzin, szukają filmu lub serialu limitowanego, którego obejrzenie potrwa maksymalnie kilka godzin. Pasjonaci klimatycznych horrorów i kryminałów są wręcz rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na przeróżnych platformach streamingowych. Co wymaga podkreślenia, nierzadko te seriale i filmy to adaptacje głośnych książek, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię horror i kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób niż film – wolniej, a więc z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, opis czy postać (nawet ta trzeciego planu) wpływa na kształtowanie nastroju snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u odbiorcy na ogół stopniowo, ale umożliwia to precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli więc lubisz czytać i znajdujesz na to chwilę, pozwól sobie napędzić strachu thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa