Dlaczego warto posiadać aspirator do nosa

Katar u niemowląt to dość częsta, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im zalegający katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Zalegający katar może prowadzić do powikłań, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w poważniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła podrażniając je. Bakteryjny, żółtozielony katar jest niebezpieczny dla płuc i oskrzeli.

Jak usuwać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do otworu nosowego, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do gruszki. Innym sposobem jest odciągacz na wdech rodzica. Aktualnie bardzo popularny jest natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejszy sposób niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu flegmy 0,9% roztworem soli. Po usunięciu kataru należy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa podrażnionej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).