Co warto wiedzieć o szopce krakowskiej i drewnianych aniołach?

Prace tworzone przez polskich artystów regionalnych, wyjątkowo wyraziste, ale i stosunkowoniepozorne w swojej strukturze, od niezliczonych lat zachwycają odbiorców. Także teraz nieomal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – alegoria dobra, ochrony i troski

Rzeźba drewniana od setek lat stanowiła istotną część polskiej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były najczęściej z religią – we wsiach oraz niewielkich miastach konstruowano tysiące kapliczek, które regionalni artyści zapełniali „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drzewa. I choć dziś nieczęsto tworzy się tego typu rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce są wykorzystywane jako element dekoracji naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Ponieważ to symbol dobra, troski i ochrony. Taka figurka wszystkim kojarzy się z protektorem ogniska domowego. Drewniane anioły wykonane w estetyce sztuki naiwnej charakteryzują się jaskrawymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nie może więc dziwić, że stanowią one również jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez zagranicznych turystów.

Szopka krakowska – symbol miasta Kraków

Drugim przedstawicielem polskiego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Są przygotowywane z lekkich materiałów, zwykle z barwnej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoim wyglądem naśladują charakterystyczne krakowskie kościoły. Od lat 30-tych XX w. przed Bożym Narodzeniem przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich budową od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w rozmaitych wysokościach. Te tworzone na konkurs osiągają nawet kilka metrów wysokości, lecz tak samo popularne są też niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia stawiają pod świątecznym drzewkiem.

Fotografia pochodzi ze strony szopki-anioly.pl