Chrupkie i zdrowe przekąski – o popularnych domowych kiszonkach

Potrzebujesz kiszonki? Skieruj się na tę stronę.

Warzywa kiszone są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że wydaje nam się, iż jest to typowo słowiański rarytas, nieczęsto spotykany w pozostałych krajach świata. Jednakże kiszonki lubiane są nie tylko w Europie, ale też w Azji oraz w obu Amerykach.

Kiszone przetwory z warzyw – zdrowe produkty na naszym talerzu

Historycy uznali, że proces zabezpieczenia żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w zlewie z octu lub w solance, stosowany jest przez ludzkość od przeszło czterech tysiące lat. Proces ten najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z obszarów dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której się go zanurza, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu był to perfekcyjny sposób, żeby wydłużyć okres zdatności do spożycia ryb, mięsa i warzyw nawet o kilka miesięcy. W związku z tym wynikła tradycja przyrządzania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Wyróżniają się one między innymi dużą zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z owoców dyni lub bobiku.

Poza Polską kwaszonki smakują odmiennie

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni zasadniczo w większości zakątków świata, również w USA i w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie jest bardzo popularna. Tymczasem pickle są tam chyba niezmiernie lubianym dodatkiem do burgerów, hot-dogów oraz kanapek. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, brokuły oraz owoce (np. gruszki).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się fundamentem lub istotnym dodatkiem do setek przepisów narodowych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w poszczególnych regionach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany podług standardowej polskiej receptury, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]