Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Zobacz, gdzie kupić kantar dla konia

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dobrany do zarysu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem dobrać właściwy kantar dla konia? Na które jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy rozmaite typy kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe oraz podszywane. Te pierwsze, określane również halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej dzięki nim sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład sztucznym albo prawdziwym futrem, które można zdjąć celem umycia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów czy treningów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do hanowerów, koni fryzyjskich, półkrwi arabskiej oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie).

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]