Ile razy widzieliśmy już tę scenę – roześmiani ludzie z kubkiem ciepłej kawy w ręku ogrzewają się przy ogniu kominka. Zwłaszcza jesienią i zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości posiadania kominka tym, którzy mają własny domek jednorodzinny. Faktem jest, że standardowego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy postawić w nim biokominek!
Biokominek – jego najważniejsze walory oraz jego rodzaje
Biokominek, znany także jako eko kominek, charakteryzuje się tym, że postawimy go w każdym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, żeby powierzchnia w którym będzie założony eko kominek posiadała niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pokojach absolutnie szczelnych. Dużym walorem biokominka jest jego prosta konstrukcja (to wręcz wyłącznie obudowa i palenisko) oraz względnie niska waga. W większości wypadków wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednak można zakupić także modele z obudową ze szkła albo z kamienia. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, np. wtedy kiedy postanowimy dokonać zmiany wystroju mieszkania. W ciągu minionych kilku lat zapotrzebowanie na biokominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, iż aktualnie bardzo łatwo dobrać jakiś jego wariant do każdego stylu mieszkania. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych dostaniemy modele biokominków wiszących, narożnych czy wolnostojących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania w altanach, w ogrodzie, na werandzie, tarasie lub na balkonie, które można użyć także jako ozdobę ogródka ośrodka wypoczynkowego albo restauracji.
Biokominek – ogrzewanie bez dymu oraz popiołu
W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dlatego nie wytwarza się dym. W czasie wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się jedynie CO2 (stąd nadmieniona wcześniej konieczność zagwarantowania należytej rotacji powietrza w pomieszczeniu) oraz para wodna. Swoistą cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one zatem na sprzętach domowych bądź meblach, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych. Minusem dla poniektórych jest to, że eko kominki dają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, aczkolwiek ich atuty, zwłaszcza możliwość zainstalowania ich w bloku oraz wysokie walory aranżacyjne, dominują.