Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Więcej o badaniach operatorów Bielsko - zajrzyj tutaj.

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek ten przepisy nakładają także na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo szczegółowo określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, złym widzeniem czy niedostatecznie szybką reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego robienie tego rodzaju testów jest niebagatelne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, stosowana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]