Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.