Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na www.badaniabielsko.pl dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, percepcja szybkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]