Dlaczego WordPress i jak dobrać do niego hosting?

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Zikula, Joomla!, Umbraco CMS), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, bo w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet amator zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy posiadają specjalistyczną wiedzę zbudują na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Czemu WordpPress jest tak popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył najczęściej jako oprogramowanie, na którym łatwo i ekspresowo można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów umożliwiających tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a ostatnimi czasy też sklepów (za sprawą połączenia połączeniu z WooCommerce). Obecnie zatem ten CMS służy nie tylko blogerom, ale w głównej mierze osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom przedsiębiorstw czy też zarządcom portali społecznościowych. Podstawową zaletą WordPressa jest łatwość jego instalacji, możliwość korzystania z tysięcy szablonów, które pozwalają w mgnieniu oka modyfikować wygląd strony, oraz dostęp do jednakowo dużej ilości pomocnych wtyczek, pomagających m.in. w przekładzie stron, tworzeniu backupu, eliminowaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu prędkości strony, wstawianiu formularzy czy śledzeniu statystyk wizyt na stronie. Warto podkreślić, że większość wtyczek i szablonów dostępnych jest za darmo! WordPress skupia potężną społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd również cykliczne aktualizacje systemu eliminujące luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać dostawcę hostingu na WordPress?

Szukając hostingu strony na WordPress trzeba powierzyć go dostawcy, który stworzył odrębna usługę dla tego systemu zarządzania treścią. Polecany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z aktualnymi przepisami RODO i bez limitu transferu. Warto wziąć pod uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress stosuje szybkie i skuteczne dyski SSD, regularnie tworzy kopie zapasowe danych, zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii świadczy dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest również możliwość kupna i założenia certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do monitoringu działania serwera czy opcja dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o przejrzysty i wyważony cennik.