Szukasz aktualnego kursu funta? Sprawdź go w kantorze online

Dowiedz się więcej o wymianie funtów.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – mocna waluta, która przezwyciężyła wiele przeciwności

Na skutek Brexitu, który był długotrwałym, ponad 4-letnim procesem, wartość funta w stosunku do dolara i euro wyraźnie zmalała. Było to związane m.in. z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości miejsc pracy, a w konsekwencji także spadkiem PKB. Odpracowywanie intensywnego spadku wartości funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy całkiem zauważalnych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stała się recesja z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa COVID-19. Warto jednak odnotować, że funt brytyjski to niezmiernie mocna waluta, obecna w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, która w samym tylko XX w. wyszła obronną ręką ze znacznych spadków spowodowanych rezygnacją z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. i z poważnego spekulacyjnego ataku z 1992 r.

Aktualny kurs funta brytyjskiego – Polacy wciąż go szukają

Funt pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której w dalszym ciągu często inwestują swoje pieniądze. Jest tak w głównej mierze z tej przyczyny, iż mimo Brexitu, wielu Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do ojczyzny i nieprzerwanie wspiera finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się więc spora grupa osób. Szuka ona głównie rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale w wielu przypadkach także analiz historycznych sięgających kilku lat wstecz. Takie wykresy dostępne są m.in. na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs co kilka sekund. Dane te umożliwiają też czujnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najbardziej opłacalnym kursie.