Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Porządna porcja wiedzy o systemie SWIFT. Zobacz koniecznie!

Mimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – ułatwia wykonanie przelewów międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego typu. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują także z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są również różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest więc głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i sporo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]