Fundamenty to podstawa każdego domu. Już podczas budowy trzeba zadbać o to, żeby konstrukcja była solidna. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy zatem przed czym zabezpiecza taka izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – stop wyziębianiu nieruchomości
Czynniki atmosferyczne bardzo oddziałują na strukturę domu. Niekorzystne skutki ma szczególnie oddziaływanie wód gruntowych, co może prowadzić do szybkiej utraty ciepła. Mokre fundamenty sprawiają, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej budynku, a co za tym idzie – wzrastają koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą metodą hydroizolacji, która chroni nieruchomość przed negatywnym wpływem wody oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją tak przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Podstawę budynku osłania się za pomocą rozmaitych sposobów izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się na bardzo wilgotnych terenach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei w większości przypadków stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa, która pomoże zabezpieczyć fundamenty przed naturalną wilgocią.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – roztwory bitumiczne i zaprawy cementowe
Podstawę budynku można izolować na zewnątrz i od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego różnorodne tworzywa budowlane, na przykład papy, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowe czy powłoki polimerowe. Nie zapominajmy o tym, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu odrębnych planów dla trudno dostępnych punktów jak na przykład rogi, krawędzie i zespojenie murów. Dlatego roboty najlepiej powierzyć fachowcom o renomowanej pozycji na rynku – tylko wtedy będziemy pewni, że nieruchomość jest stosownie zabezpieczona przed działaniem wilgoci.