Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Zamów sklejkę Kraków na sklep.abcszalunki.pl

Deski szalunkowe to podstawowy element instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jakkolwiek zwykle wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego współcześnie stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma oferuje również wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]