Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

Więcej o oknach skrzynkowych.

Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z wiekowymi obiektami. Często spotkać je możemy w starych kamienicach, wiejskich chałupach lub dworkach. Dziś są one wytwarzane w szczególności z myślą o montażu w tego typu, bo zastosowanie tego typu okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są również w nowszych obiektach. Tym bardziej, że dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często podzielone są na cztery części – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i dawniej były wykorzystywane do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w obiektach zbudowanych przed laty – na przykład domach drewnianych.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, muszą być wyprodukowane z odpowiedniego drewna. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę lub dąb, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są wszak dużo bardziej wytrzymałe na wpływ wody, powietrza i ekstremalnych mrozów.

Kontakt z nami:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]