Kiedy sięga się po szalunki?

Dowiedz się, gdzie nabyć szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można także efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne dźwigary oraz podpory. Nieraz zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary oraz sklejkę.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]