Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – o czym musisz pamiętać

Jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Należy także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.