Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Tu znajdziesz obrączki ślubne Kraków

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – część sakramentu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże niedużo osób wie. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyruszali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w wielu państwach, jak np. w Egipcie, w Meksyku, w Kanadzie czy we Włoszech, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki razem, jednakże obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dawniej z żelaza, dzisiaj z platyny i złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelnym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące moc miłości. Dziś do ich wykonania używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są symbolem ufności wobec partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo znaczący dla młodej pary cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]