Więcej szczegółów o silnikach prądu stałego.
Mnóstwo rzeczy, których używamy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub małe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, z jakich elementów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.
Kto opracował i z czego składa się silnik DC?
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday oraz Thomas Davenport. Silniki na prąd stały składają się ze rotora, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego stojana i szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie cenione za wysoką niezawodność, jak również ciche działanie.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych prądu stałego?
Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem samochodzików i pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym pociechom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silników DC korzystają też hobbyści do realizacji najróżniejszych projektów z zakresu robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od renomowanych światowych producentów.
Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]