Falowniki

Na wydajność falownika duży wpływ ma wybór właściwej wersji. Mimo, że osobom średnio zorientowanym w tym temacie niewątpliwie wydaje się to trudnym zadaniem, jeśli będziemy pamiętać o paru poradach, nie sprawi to dużych problemów. Jakie parametry zatem są w takiej sytuacji najważniejsze?

Zastosowanie falowników

Najistotniejszy jest wybór przemiennika odpowiedniego do zasilanego urządzenia. W przypadku niewielkich napędów, egzamin zdadzą nawet najprostsze falowniki, ale do zasilania urządzeń takich jak wentylatory kopalniane zaleca się wybierać bardziej wydajne przemienniki.

Jak będą zasilane falowniki?

Wiadomości o tym, jakiego zasilania potrzebuje konkretne urządzenie widnieją na zamontowanej na nim obudowie. Część z nich pracuje jedynie w trybie trójfazowym, do innych natomiast można użyć różnych rodzajów falowników.

Wybieraj tylko solidne falowniki

Od sprawności falowników zależy nie tylko efektywność zasilanej przez nie instalacji, ale również życie i zdrowie pracujących przy niej osób. Z tego powodu przy ich wyborze musimy dowiedzieć się, jaką opinią cieszą się falowniki określonego producenta – w wielu przypadkach jest świadectwem ich jakości.

Falowniki – a co oprócz tego?

Działanie falowników okaże się znacznie wydajniejsze, jeśli wyposażymy je w właściwe akcesoria. Duże znaczenie mają enkodery, z którymi można dokładnie ustalić szybkość obrotową wału. Warto także dokupić panele, ułatwiające kontrolowanie przemienników.