Dowiedz się więcej o motoreduktorach.
Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy skonstruowany z przekładni i silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.
Motoreduktor wybierzesz bez przeszkód z katalogu producenta
Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w wielu użyciach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze pojawia się drobna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które można bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na czasochłonne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.
Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.
Warianty i wykorzystanie motoreduktorów
Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, AC, DC i szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).
Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł czy logistyka, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, aeratory czy wyciągi górskie. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że ilość realnych zestawów, które współcześnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.
Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]