multiswitch kaskadowy

Czemu stosuje się multiswitch kaskadowy?

Instalacje telekomunikacyjne obecne są już we wszystkich obiektach. O tym, czy określona sieć jest funkcjonalna, decyduje sporo czynników. Musi oczywiście być niezawodna i zapewniać wysoką jakość transmitowanych sygnałów, jednak równie ważna będzie opcja łatwego jej skalowania. Wykonanie dodatkowych przyłączy nie powinno być związane z potrzebą wykonywania skomplikowanych robót – w wyniku tego wszyscy odbiorcy nie byliby w stanie bowiem przez pewien czas połączyć się z siecią. Szczęśliwie stworzone zostały technologie, przez które powiększenie sieci jest szybkie i bezproblemowe dla jej użytkowników – chodzi o multiswitche kaskadowe, których wykorzystanie od niedawna określone jest przepisami.

Budowa multiswitcha kaskadowego

Multiswitch kaskadowy pozwala na szybkie poszerzenie instalacji. Jest to pudełko ze znajdującymi się na rantach wtyczkami oraz wyjściami, do których podłączane są kable. Jeśli konieczne będzie powiększenie instalacji – między innymi wówczas, kiedy nowy abonent wykupił do niej dostęp – musimy po prostu podłączyć nowy kabel. Multiswitch kaskadowy może mieć różne liczby wyjść dla abonentów – najmniejsze moduły tego rodzaju posiadają osiem wtyczek, ale u dostawców dostępne są również multiswitche kaskadowe z szesnastoma, dwudziestoma czterema czy trzydziestoma dwoma wyjściami.

Multiswitch – jak wybrać?

Jak nietrudno się domyślić, przy wyborze multiswitcha kaskadowego najważniejsza będzie rzecz jasna liczba wtyczek – dla niewielkich budynków nie musi przekraczać 8, ale w dużych blokach trzeba rzecz jasna wykorzystać moduły o wyższej liczbie wejść. Niezwykle istotna będzie także separacja między gniazdami a złączami – w ogromnym stopniu wpływa bowiem na czytelność danych. Najlepsze multiswitche kaskadowe wykazują separację na poziomie trzydzieści db. Będzie to istotne w szczególności w instalacjach telewizyjnych kilku dostawców cyfrowych.

Kontakt z nami:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]