Zabiegi laserem frakcyjnym – działanie i przeciwwskazania

Rozstępy na skórze i blizny potrądzikowe to znamiona, których niekiedy nie da się schować. Nieraz są powodem braku pewności siebie, co może znacznie wpływać na nasze samopoczucie. Do ich likwidacji w medycynie XXI w. stosuje się laser frakcyjny, z pomocą którego można odnowić oraz wygładzić skórę.

Na które obszary ciała można użyć laser frakcyjny?

Laser frakcyjny używa się w medycynie estetycznej w bardzo rozległym aspekcie, między innymi do korekty opadających powiek, likwidowania przebarwień skórnych i blizn pourazowych lub zamknięcia rozszerzonych porów. Terapii takim laserem można zatem poddać wiele obszarów ciała: brzuch, twarz i dekolt, a nawet plecy. Trzeba niemniej jednak zaakcentować, że są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u kobiet w ciąży czy osób, u których zdiagnozowano nowotwór skóry. Nie można mieć też nierealistycznych nadziei odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie blizny i rozstępy uda się w pełni zlikwidować, tak samo jest z usuwaniem zmarszczek. Pacjent musi być także świadomy, iż o ile likwidacja rozstępów i blizn laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, o tyle lifting laserowy długotrwale odnawia skórę, lecz naturalnego procesu starzenia się nie jest w stanie powstrzymać.

Co dzieje się w czasie zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego?

Podczas zabiegu wiązka lasera frakcyjnego tworzy tysiące niezauważalnych gołym okiem punkcji, na skutek czego dochodzi do procesu ablacji, to znaczy odparowania wilgoci ze skóry. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek w jego trakcie pacjent wciąż może doświadczać szczypania skóry. Działanie lasera uaktywnia produkcję kolagenu w tkance, co w efekcie ją wygładza, odmładza oraz ujędrnia. Rezultaty daje się zobaczyć już po jednym zabiegu, choć z reguły do wyraźnej eliminacji blizn i zmarszczek potrzebna jest powtórka terapii jeszcze 2-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych przerw koniecznych do regeneracji skóry, gdyż okres odnowy tkanki po zabiegu laserem trwa 8-14 dni. W okresie po zabiegu powinno się w odpowiedni sposób troszczyć się o skórę, a o wszystkich wytycznych poinformuje pacjenta lekarz.