Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Urologia w Krakowie. Więcej na www.scmkrakow.pl.

Konsultacja z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy choroby, często opóźniają o wiele tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Niestety może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z wypróżnianiem? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. O schorzeniach układu moczowego może alarmować mnóstwo rozmaitych symptomów, które nierzadko są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na które zatem symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego zapisania się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim ropy albo krwi, jego ciemniejsze zabarwienie bądź spienienie, ale także pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraziste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza lub pleców oraz opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Należy też zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do gabinetu lekarza urologii celem przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, takich jak nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]