Start-up AILIS pracuje nad urządzeniem do diagnostyki raka piersi

Szukasz szczegółowych wiadomości o gęstych piersiach? Skieruj się na ailiscare.com

Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W znacznym procencie casusów ten nowotwór złośliwy identyfikowany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie podnosi prawdopodobieństwo przerzutów na inne narządy (np. układ kostnyczy wątrobę), a także zgonu. Pomimo, iż od dekad organizowane są liczne kampanie mające na celu propagowanie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, wciąż na tę chorobę umiera każdego roku setki tysięcy kobiet, ale także mężczyzn.

Gęste piersi a diagnozowanie raka piersi

Tak zwane gęste piersi są jedną z przyczyn problemów z wykryciem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Charakteryzują się one tym, iż dominuje w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest dużo trudniejsze – anomalie w tkance nie są widoczne, gdyż zarówno gruczoły, jak i guzy, znakowane są na wynikach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany ciężko też wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich w wielu przypadkach w później fazie rozwoju, co poważnie obniża szanse efektywnej terapii.

Urządzenie diagnostyczne AILIS umożliwi tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi

Polski start-up technologiczno-medyczny AILIS zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – także te najmniejsze – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i wczesnego rozpoznania zaczynającego się procesu angiogenezy, ma ona duży potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego przyrządu daje kobietom pełny komfort: odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób trzecich i trwa zaledwie 4 minuty. W metodzie opracowanej przez AILIS analizę rezultatów badania wykonuje AI. Radiolog sprawdza wyłącznie przypadki, gdzie podejrzewa się znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.

Kontakt z nami:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków