Pół wieku stosowania botoksu w medycynie

Skieruj się w to miejsce po więcej informacji o botoksie w Kielcach.

Toksyna botulinowa, w skrócie zwana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez jeden z typów bakterii z grupy anaerobów, która wskutek swoich właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, zwłaszcza estetycznej. Jak wobec tego używa się tej neurotokstyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – leczenie schorzeń, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe

Botulinotoksyna jest jedną z najsilniejszych poznanych egzotoksyn, której działanie polega na ograniczaniu sygnałów przenoszonych między mięśniami a komórkami nerwowymi. To z tej przyczyny jego konsumpcja (na przykład wraz z nieświeżą żywnością) może być śmiertelnie niebezpieczne, bowiem w poniektórych przypadkach kończy się niewydolnością oddechową. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, lekarze od 50 lat stosują do leczenia stanów chorobowych, w których stwierdza się niewłaściwe napięcie mięśniowe, między innymi przy trudnych kazusach migreny, chorobach wywołujących tiki nerwowe bądź kurczu powiek. Botoks powszechnie wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, innymi słowy niekontrolowanego tarcia zębami, bo ostrzyknięcie wybranych miejsc tą egzotoksyną redukuje napięcie mięśni szczęki, a tym samym zapobiega starciu koron zębowych oraz pękaniu szkliwa. Botulinotoksyna pomaga również ludziom mających problemy z nadpotliwością – zaaplikowana w obszary, gdzie ciało produkuje nadmierną ilość potu, potrafi zahamować jego wydzielanie się nawet przez 6 miesięcy.

Jak stosuje się botoks w medycynie estetycznej?

Zwykły Polak na ogół botoks asocjuje natomiast z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, neurotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w celu redukcji zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botoksu wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do powstawania bruzd. W związku z tym głównie stosuje się go do usuwania tzw. “zmarszczki gniewu czy zmarszczek mimicznych pojawiających się w okolicach oczu. Za pomocą botulinotoksyny można również zredukować nadmierną potliwość skóry na czole.

Kontakt z nami:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]