Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z naturalnych procesów wynikających ze starzenia się organizmu. Jej przejawem jest pogorszenie widzenia w bliży, co w gruncie rzeczy uniemożliwia pisanie, czytanie czasopism, użycie smartfona i laptopa, a także podejmowanie wielu powszednich aktywności. Starczowzroczność jest rezultatem osłabienia zdolności oka do akomodacji albo jej całkowitej utraty. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem może być zakładanie okularów, niemniej jednak powoduje to trudności. Soczewki do bliży zakłócają widzenie dali, okulary dwuogniskowe najczęściej nie są wygodne, a modele progresywne są przeważnie drogie. Doskonałym rozwiązaniem może być tym samym zlikwidowanie starczowzroczności w wyniku zabiegu.
Leczenie presbiopii. Z jakiej przyczyny jest konieczne?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie presbiopii umożliwia uniknięcie szeregu komplikacji przy podejmowaniu się powszednich, najprostszych aktywności. Osoby dotknięte tą chorobą (należy podkreślić, że niekiedy pierwsze symptomy presbiopii pojawiają się niedługo czterdziestce) mają trudności z czytaniem bądź korzystaniem z laptopa, a także podróżami komunikacją publiczną (kłopoty ze sprawdzeniem planów jazdy) bądź robieniem zakupów (w istocie uniemożliwia przeczytanie ceny towaru). Co więcej, odwrotnie do miopii, presbiopia nie jest kompensowana przez zdolność lepszego widzenia dalszych obiektów, a używanie szkieł korekcyjnych okazuje się dla chorego niewygodne. Nie należy także zapominać, że wada ta się stale pogłębia, a każde kolejne dwa lata przynoszą najczęściej pogorszenie widzenia o około ćwierć dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – jakie techniki są możliwe?
Poza korektą z użyciem okularów, dostępne jest też leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają konieczność zakładania okularów. Metody takie jak PRESBYMAX® są też rozwiązaniem, aby w czasie jednego zabiegu kompletnie pozbyć się wady w obu oczach.
Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]