Likwidacja blizn na rogówce. Uzyskaj więcej informacji na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/.
Oko jest wrażliwą częścią ciała i łatwo może ulec uszkodzeniu. W rezultacie przeróżnych urazów i zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w bardziej lub mniej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem usunąć, korzystając z osiągnięć laserowej korekcji wzroku.
Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych?
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je zabezpiecza, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie sprężysta i choć z reguły niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, nieraz tworzą się zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych? Są one zwykle następstwem przedostania się do oka ciała obcego, urazów jak skaleczenia, oparzenia czy zadrapania albo wielu chorób (np. półpaśca). Lecz blizny rogówki mogą powstać też w efekcie nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych sygnalizuje wiele innych symptomów, jak m.in. nadmierne łzawienie, uczucie swędzenia gałki ocznej i nabrzmiewanie powiek, dlatego jeśli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas wnikliwego badania określi on głębokość, rozmiar oraz rozmieszczenie blizn, a także doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówki – prosty zabieg z zastosowaniem wiązki lasera ekscymerowego
Najbardziej rozpowszechnioną aktualnie procedurą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy nie nadwyrężać oka, słuchać się precyzyjnie zaleceń lekarza i terminowo stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.
Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]