Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co stomatolog może dostać się do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji oraz polepszenie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.