ból krzyża, ból pleców, ból pleców na dole

Ból kręgosłupa – co może sygnalizować?

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami powoli zaczyna być normalnością dla sporej części populacji. Obecnie nie jest to już dolegliwość, której doświadczają wyłącznie starsi ludzie. Nikła aktywność fizyczna skorelowana z pracą w pozycji siedzącej skutkuje tym, że bólu tego typu doznają coraz to młodsze osoby.

Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może mieć szereg źródeł. Jego występowanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych czy schorzeń organów wewnętrznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból między łopatkami, a także ból w odcinku lędźwiowym często jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego np. przenoszeniem obiektów o znacznej masie czy wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest lekceważony, bo łagodnieje po wypoczynku, jednakże może on być objawem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Naturalnie ból pleców bywa również efektem różnych stanów zapalnych bądź obrażeń nieraz tak znikomych, że wspominamy je dopiero podczas rozmowy z lekarzem.

Ból kręgosłupa – jak mu przeciwdziałać?

Bólu kręgosłupa nie można zaniedbać i trzeba szybko umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie wstępnie rozpoznać rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności odeśle do odpowiedniego specjalisty, który ustali optymalny kierunek terapii. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup trzeba dbać na co dzień, także jeśli nie sprawiał na razie problemów. W tym celu doktorzy zalecają utrzymanie odpowiedniej wagi, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. w trakcie pracy przy komputerze oraz codzienne ćwiczenia. Napięte mięśnie karku i pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy użyciu urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza krążenie krwi i limfy oraz umacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy.

Kontakt z nami:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]