Badania dla kierowców

Więcej informacji o badaniach kierowców Bielsko Biała - kliknij tutaj

Profesjonalni kierowcy zanim zaczną działalność zarobkową powinni przejść specjalne badania psychomotoryczne. Jest to szczególnie istotne, kiedy ich praca wiąże się z transportem ludzi albo towarów określanych jako szkodliwe dla natury. Badania kierowców są obligatoryjne dla właścicieli uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak takie badania wyglądają? W jaki sposób się do nich przygotować?

Badania kierowców – wywiad

Pierwsza część badania kierowców polega na odbyciu rozmowy z kandydatem. Psycholog jest w stanie tak stwierdzić, jak bardzo zmęczony jest ubiegający się o uprawnienia i w jakim jest stanie. W tej części lekarz informuje również kierowcę o tym, jak będą wyglądały testy – w ten sposób minimalizuje się poziom zdenerwowania.

Badania kierowców – kwestionariusz

Następnie ubiegający się o uprawnienia powinien wypełnić podany mu formularz. Znajdzie w nim zadania, za pośrednictwem których przeprowadzający oceni, jak dobrze kontroluje stres oraz jak reaguje na zaskakujące trudności. Test pozwala również określić, jak rozwinięte są umiejętności interpersonalne kandydata – a to przecież decyduje o jego zachowaniu na szosie.

Ostatni etap badania kierowców

Ostatnią częścią badania kierowców są testy wykonywane na odpowiednich urządzeniach. Stosuje się je w celu określenia szybkości kierowcy oraz adekwatności reakcji na trudności, które mogą przydarzyć się w ruchu. Wśród przyrządów wykorzystywanych w czasie testów, wspomnieć należy przede wszystkim miernik czasu reakcji i aparat Piórkowskiego.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]